انواع-پارکینگ-مکانیزه

انواع پارکینگ مکانیزه

5/5 - (1 امتیاز)

در طول سال تعداد بی‌شماری خودرو در حال تولید هستند و تولید انبوه این خودروها باعث می‌شود تا به فضای زیادی برای پارک کردن آن‌ها در نقاط مختلف شهرها نیاز باشد. به بیان دیگر افزایش تولید خودروها سبب افزایش نیاز به تاسیس پارکینگ‌ها خواهد شد. از جمله راه حل‌های مناسب جهت رفع مشکل کمبود محل پارک، تاسیس پارکینگ‌های مکانیزه در سطح شهر می‌باشد‌. در ادامه شما را با انواع پارکینگ مکانیزه آشنا می کنیم.

بررسی و معرفی انواع پارکینگ مکانیزه

جهان امروز جهانی بسیار پیشرفته است و در طی سالیان اخیر، پیشرفت‌های غیر قابل انکاری در زمینه‌ی تولید خودرو در نقاط مختلف جهان رخ داده است. افزایش تولیدات خودروها در کشورهای مختلف و زیاد شدن تعداد خودروها در سطح شهر، باعث می‌شود تا نیاز به محل پارک برای این خودروها نیز زیادتر شده و در نتیجه ممکن است شهرهای مختلف دچار کمبود پارکینگ شوند.

از جمله راه حل‌های بسیار کارآمد که برای رفع این مشکل، تاسیس انواع پارکینگ در سطح شهر می‌باشد. شاید سوال پیش بیاید که پارکینگ مکانیزه چیست؟ و یا این که انواع پارکینگ مکانیزه طبقاتی کدامند؟ در واقع مردم از گذشته تا کنون به استفاده از انواع خودروها نیاز داشته‌اند و به همین سبب، الزاماتی با استفاده از خودروها برای مردم به وجود می‌آید که یکی از آن‌ها، نیاز به محلی مناسب برای پارک خودروهاست.

استفاده از انواع پارکینگ مکانیزه از سالیان دور تا کنون بسیار مرسوم بوده است. از نخستین نوع پارکینگ‌های مکانیزه‌ که بسیار مورد استقبال قرار گرفت، پارکینگ‌هایی به شکل قفسه بودند که برای استفاده از آن‌ها در ابتدا خودروها در داخل این قفسه‌ها قرار گرفته و سپس از طریق آسانسور، خودرو به طبقه‌ی مورد نظر منتقل شده و در نهایت در جایگاه مشخصی پارک می‌شد.

استفاده از این نوع پارکینگ‌های مکانیزه به دلیل سرعت بسیار پایین عملکرد آن‌ها و آهستگی زیاد روش کار آن‌ها پس از گذشت مدتی کمتر شد. پس از گذشت زمان و رشد تکنولوژی، روش‌های متفاوتی برای ساخت انواع پارکینگ مکانیزه بکار رفته و انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه با سیستمی پیشرفته به وجود آمد. از انواع پارکینگ‌های مکانیزه می‌توان به پارکینگ مکانیزه دوتایی یا تریپل، پازلی، چرخ و فلکی، برجی و رباتیک اشاره کرد.

ویژگی انواع پارکینگ مکانیزه 

 پارکینگ‌های مکانیزه‌ دوتایی و سه تایی

همانطور که اشاره شد افزایش تولید انواع خودروها، سبب شده تا نیاز به پارکینگ‌های مختلف برای پارک این خودروها نیز افزایش پیدا کند. با به وجود آمدن انواع پارکینگ مکانیزه، مشکل کمبود پارکینگ در سطح شهر تا حدود چشم‌گیری کمتر شده است. از انواع پارکینگ‌ مکانیزه، می‌توان به پارکینگ‌های دوتایی و سه‌تایی اشاره کرد.

 استفاده از این نوع پارکینگ‌ها در خانه‌های ویلایی، مجتمع‌های و واحدهای تجاری کوچک بسیار مرسوم است. اگر برای استفاده از این نوع پارکینگ‌ها به گود برداری نیاز باشد، بخشی از این پارکینگ و یا در بعضی موارد تمامی اعضای پارکینگ در داخل زمین قرار خواهد گرفت.

پارکینگ‌های مکانیزه‌ دوتایی یا سه‌تایی، از ارزان‌ترین و ساده‌ترین پارکینگ‌های مکانیزه هستند و استفاده از این نوع پارکینگ‌ها نسبت به دیگر انواع پارکینگ مکانیزه به صرفه‌تر است. لازم به ذکر است که با توجه به نیاز مصرف کنندگان و وجود امکانات لازم، می‌توان از برق یک فاز یا سه فاز برای تاسیس این پارکینگ‌ها استفاده کرد.

این نوع پارکینگ‌های مکانیزه، دارای مزایا و امتیازاتی هستند که حتما باید به آن‌ها اشاره شود؛ از جمله‌ی این مزایا می‌توان به نصب سریع تر آن‌ها نسبت به دیگر انواع پارکینگ‌ها اشاره کرد. در واقع در فرایند نصب پارکینگ‌های دوتایی یا سه‌تایی، به زمان کمتری نسبت به دیگر انواع پارکینگ‌ها نیاز داریم.

قیمت این نوع از پارکینگ‌ها، نسبت به دیگر انواع پارکینگ مکانیزه پایین‌تر بوده، همچنین قابلیت نصب در منازل مسکونی را دارا می‌باشند، می‌توان به آسانی و خیلی سریع آن‌ها را جا به جا کرد.

 

پارکینگ مکانیزه پازلی

از دیگر انواع پارکینگ مکانیزه، می‌توان به پارکینگ‌مکانیزه پازلی اشاره کرد. این نوع از پارکینگ‌های مکانیزه را برای تامین محل پارک خودرو در امکان مختلف تجاری، اداره‌ها، شرکت‌ها، منازل، تعمیرگاه‌ها و بطور کل در مناطقی بکار می‌برند که نیاز مبرمی به افزایش مساحت فضای پارک خودروها وجود داشته باشد.‌

نکته‌ای که درباره‌ی استفاده از این نوع پارکینگ‌های مکانیزه وجود دارد آن است که در سیستم آن‌ها، حداقل یک پالت باید خالی باشد. از طریق حرکت دادن پالت‌های بکار رفته در این نوع پارکینگ‌ها به شکل عمودی و یا افقی، می‌توان خودروها را در این پارکینگ‌ها پارک کرده و یا از پارک درآورد. برای مکان‌هایی با ظرفیت‌های بالا، استفاده از این نوع پارکینگ‌های مکانیزه توصیه نمی‌شود.

استفاده از پارکینگ پازلی مزایای زیادی را به دنبال دارد، که باید تحت بررسی قرار گیرند؛ از جمله این مزایا، می‌توان به نحوه‌ی استفاده‌ی آسان از این پارکینگ‌ها بدون نیاز به استفاده از اپراتورها اشاره کرد.

همچنین باید اشاره کرد که جابه‌جایی خودروها در این پارکینگ‌ها از طریق یک سیستم هوشمند حرفه‌ای امکان‌پذیر است. امنیت بالای این نوع پارکینگ مکانیزه و مطمئن بودن آن نیز، باعث می‌شود تا گزینه‌ی مناسبی در بین پارکینگ‌های مکانیزه باشند. عمر بالای پارکینگ، امکان جابه‌جا کردن پارکینگ بعد از نصب و همچنین مصرف کم انرژی برق، از جمله دیگر نکات ویژه‌ای است که این پارکینگ را به یک پارکینگ مناسب تبدیل می‌کند‌. همچنین افراد برای پارک خودروهای خود در این پارکینگ‌ها.

پارکینگ مکانیزه چرخ و فلکی

از دیگر انواع پارکینگ‌ مکانیزه، پارکینگ‌ چرخ و فلکی هستند. این پارکینگ‌ها می‌توانند فضایی بسیار باز و کافی را برای پارک خودروها فراهم کرده و امکان افزایش جای پارک خودروها در این پارکینگ‌ها وجود دارد؛ جای پارک در این پارکینگ‌ها را می‌توان به اندازه‌ی ۵ تا ۸ برابر افزایش داد.

از این نوع پارکینگ‌های مکانیزه مانند نوع قبلی در مجتمع‌های مسکونی و تجاری، پارکینگ‌های عمومی و همچنین مجتمع‌های اداری نیز استفاده می‌شود. این نوع پارکینگ‌ها نسبت به دیگر انواع پارکینگ مکانیزه، فضایی بسیار کم را اشغال می‌کند؛ به همین دلیل می‌توان از آن‌ها در محل‌هایی با مساحت کم و محدود استفاده کرد.

در این پارکینگ‌ها می‌توان ۱۲ خودروی شاسی بلند را، به راحتی جای داد. علاوه بر آن افزایش ظرفیت این پارکینگ‌ها، به آسانی انجام می‌شود. در مواردی که به جای پارک زیادی نیاز است، می‌توان از چند پارکینگ مکانیزه چرخ و فلکی در کنار هم استفاده کرد. از فواید پارکینگ‌های مکانیزه‌ چرخ و فلکی، می‌توان به نصب و راه اندازی آسان آن اشاره کرد.

همانطور که اشاره شد، این پارکینگ‌ها به فضای کمی برای نصب نیاز دارند و حداکثر فضای اشغال شده توسط آن‌ها برابر ۲۲ متر مربع است. استفاده‌ی آسان از این نوع پارکینگ، طول عمر بالای آن، امکان استفاده اختصاصی افراد از جای پارک موجود در این پارکینگ‌ها، امکان بکارگیری پوشش‌های مختلف و نصب تابلوهای تبلیغاتی روی این پارکینگ‌ها، قابلیت جابجایی بعد از راه اندازی و نصب پارکینگ، مصرف کمترین میزان انرژی برق، امکان استفاده در فضاهای باز از ویژگی‌های منحصر بفرد این نوع از پارکینگ‌های مکانیزه است.

 

پارکینگ مکانیزه‌ برجی

پارکینگ مکانیزه-smartparking- برجی

از دیگر انواع پارکینگ مکانیزه، پارکینگ‌ مکانیزه‌ برجی هستند؛ در این بخش به بررسی ویژگی‌های این نوع پارکینگ مکانیزه می‌پردازیم. از این نوع پارکینگ‌ها در فضاهایی با مساحت کم استفاده می‌شود. این نوع پارکینگ‌ها امکان پارک ۶۰ خودرو را در مکانی با مساحت ۴۰ تا ۴۵ متر مربع فراهم می‌کند.

با پارک خودروها در این نوع از پارکینگ‌های مکانیزه، ورودی خودروها در طبقه‌ی همکف پارکینگ قرار می‌گیرد. سازه‌ی این نوع پارکینگ‌ها می‌تواند روی سطح، زیر سطح و یا به شکل ترکیبی ساخته شود. اگر در ارتفاع مورد نیاز برای این نوع پارکینگ‌ها محدودیتی وجود داشته باشد، بخشی از پارکینگ در داخل زمین قرار می‌گیرد.

برای پارک کردن خودرو در این پارکینگ‌ها، ابتدا خودرو وارد طبقه‌ی همکف می‌شود و از طریق یک بالابر خودرو به شکل عمودی جابه‌جا شده و در مکان مناسب جهت پارک قرار می‌گیرد. از طریق سیستم‌های کنترل هوشمند می‌توان بررسی کرد که آیا جای پارک خالی در این پارکینگ‌ها وجود دارد یا خیر.

پارکینگ‌های برجی به شکل مستطیل در انواع عرضی و طولی و همچنین به شکل دایره‌ای، ساخته می‌شوند. از مزایای استفاده از پارکینگ‌های برجی، می‌توان به کاربرد آسان آن برای پارک کردن خودرو و بدون نیاز به اپراتورهای خاص اشاره کرد. پارک ایمن و مطمئن خودروها در این پارکینگ‌ها، طول عمر بالای این نوع پارکینگ‌ها، امکان استفاده‌ی اختصاصی افراد از جای پارک در این پارکینگ‌ها، ظرفیت بالای این پارکینگ‌ها برای پارک خودروها، سرعت بالا در جابه‌جا کردن خودروها برای پارک از جمله مزایای استفاده از این نوع پارکینگ‌های مکانیزه است.

 

پارکینگ مکانیزه گرند

از دیگر انواع پارکینگ‌ مکانیزه، می‌توان به پارکینگ‌های مکانیزه گرند اشاره کرد. این پارکینگ‌ها قابلیت تامین جای پارک خودروها تا ظرفیت‌های بسیار بالا را دارا می‌باشند. سیستم پارک خودروها در این پارکینگ‌ها به نحوی است که خودرو در پالت رباتیک قرار داده می‌شود و در نهایت این خودروها، به وسیله‌ی پالت در جای پارک مناسب قرار می‌گیرند‌.

در این پارکینگ‌ها برای افزایش سرعت کار پارک خودرو و در آوردن خودرو از جای پارک، از تعدادی پالت استفاده می‌شود. در این نوع پارکینگ‌های مکانیزه مانند پارکینگ‌های برجی، از سازه‌هایی بر سطح رویی یا زیرین زمین و یا ترکیبی از هر دوی این سازه‌ها استفاده می‌شود. از مزایای پارک خودروها در این پارکینگ‌ها می‌توان به کاربرد آسان استفاده از آن‌ها و بدون نیاز به اپراتورهای مختلف اشاره کرد.

این نوع پارکینگ‌های مکانیزه دارای طول عمری بالا هستند و افراد می‌توانند به شکل اختصاصی، از جای پارک موجود در این پارکینگ‌ها استفاده کنند. تحویل خودروهای پارک شده در این پارکینگ‌ها به شیوه‌ای سریع و از طریق اپراتورهای هوشمند انجام می‌شود. علاوه بر آن این نوع از پارکینگ‌های مکانیزه، دارای ظرفیت بالایی برای پارک خودروها هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست