خط کشی پارکینگ

استاندارد خط کشی پارکینگ چیست؟

امتیاز دهید...

آیا تاکنون برایتان اتفاق افتاده است که در هنگام پارک کردن خودرو در پارکینگ های عمومی یا آپارتمان به دلیل خط کشی نشدن آن دچار مشکل شوید؟ خط کشی های پارکینگ به شما کمک می کنند که بتوانید خودروی خود را طوری پارک کنید که از حداکثر محیط استفاده کرده باشید و مانع از به وجود آمدن تصادف می شود. این مقاله از اسمارت پارکینگ سعی دارد به شما درباره استاندارد خط کشی پارکینگ اطلاع بدهد خوشحال می شویم که تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

 

۴ استاندارد ضروری برای خط کشی پارکینگ

استانداردهای لازم برای خط کشی مجموعه ای قوانین و مقررات را تشکیل می دهد که برای ساخت و طراحی پارکینگ باید آن را رعایت کنید. استاندارد خط کشی های پارکینگ با توجه به محل پارکینگ، نوع و تعداد خودروها، فضای موجود در پارکینگ و سفارش مشتری تعیین می شود. خط کشی در پارکینگ نظم و امکان استفاده بهینه از فضا را فراهم می کند بایستی به نکات زیر نیز دقت کنید:

۱٫ اندازه و ابعاد خطوط

خطوط باید از ابعاد مناسبی داشته باشند. عرض خطوط،فاصله بین آن ‌ها و فاصله آن ‌ها از دیوارها و ستون ‌ها هم از جمله نکاتی است بایستی مدنظر قرار دهید.

۲٫ نشانگرهای ترافیکی

برخی موارد ممکن است به نصب نشانگرهای ترافیکی نیاز دارند این نشانگرها شامل پیش‌نمایش ‌ها و نشانه ‌هایی  برای جهت‌دهی می شود تا بتواند رانندگان را هدایت کنند.

۳٫ نقشه‌بندی مناسب

قبل از اینکه اجرای نقشه کشی را شروع کنید بایستی یک نقشه دقیق از فضا را تهیه کنید که در آن کلیه اندازه ها و موقعیت خطوط به دقت مشخص شده و همچنین ترتیب و تراز مناسبی داشته باشند.

۴٫ توجه به دسترسی‌ ها

حتماً دسترسی به نقاط مهم مانند خروجی ‌ها و ورودی ‌های پارکینگ را در نظر بگیرید تا خطوط پارکینگ باعث انسداد این دسترسی ‌ها نشوند.

 

اندازه استاندارد خط کشی پارکینگ مسکونی و اداری و تجاری

مزایای خط‌ کشی پارکینگ

یافتن محل پارک مناسب مجتمع های مسکونی و تجاری بسیار سخت می‌باشد و باید مطابق با ضوابط پارکینگ باشد. اجرای خطوط پارکینگ مسکونی و اداری و تجاری می تواند در موقع پارک کردن خودرو شما را از سردرگمی نجات بدهد. استاندارد آن برای مجتمع مسکونی و تجاری به شما کمک می کند تا ماشین خود را در جای مناسب پارک کنید تا به آن آسیب وارد نشود. قصد داریم استانداردهای خط‌کشی پارکینگ در آپارتمان‌های مسکونی و تجاری را شرح دهیم. در ادامه اصلی ترین استانداردهای مربوط به اندازه خط کشی پارکینگ در ساختمان های مختلف را با هم بررسی می کنیم:

اجرای خط کشی پارکینگ به صورت خط کشی طولی

یکی از راه های اجرای خط های پارکینگ کشیدن خط های طولی است.

یکی از انواع خط کشی های پارکینگ خط کشی های طولی است. عرض این نوع خط کشی ها و یا حتی فاصله استاندارد خط کشی پارکینگ ساختمان بر حسب موقعیت مکانی که پارکینگ در آن قرار دارد، تعیین می شود.

به عنوان مثال، نحوه رسم خطوط پارکینگ ساختمان به شکل طولی در قسمت های فرعی، عرض خط های طولی ۱۲ سانتی متر است. و بین هر ۳ متر خط کشی طولی، ۵ متر فاصله وجود دارد. اما در قسمت های اصلی پارکینگ عرض خط های طولی ۱۵ سانتی متر در نظر گرفته می شود که بین هر ۸ متر خط کشی طولی، ۱۳ متر فاصله می گذارند.

انواع خط کشی پارکینگ – خط کشی عرضی

خط کشی های عرضی مواردی مانند خط حق تقدم، خط ایست، گذرگاه عابرپیاده و خط کشی محل های توقف و یا همان پارکینگ ها را مشخص می کند. رنگ این خط کشی ها  که رنگ همه آنها طبق قوانین راهنمایی و رانندگی سفید و نسبت به رنگ های دیگر خط کشی ها جداکننده است

 

مزایای خط‌ کشی پارکینگ

خط کشی پارکینگ مزایای بسیاری دارد. از مزیت های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معین کردن فضای پارک

برای هر وسیله نقلیه یک فضای تعریف شده معین می کند. این کار از بروز هرج و مرج و شلوغی جلوگیری می کند. این کار باعث امنیت بیشتر ماشین ها در پارکینگ می شود و رفت امد نیروهای امدادی را راحت تر می کند.

 • استفاده بهینه از فضا

خط کشی، فضای پارکینگ را به چند بخش تقسیم می کند تا به این شکل بهتر بتوان از فضای پارکینگ استفاده کرد. اگر این خط کشی ها وجود نداشتند حتی پارکینگ های بزرگ نیز شلوغ و کوچک به نظر می رسیدند. با تقسیم محیط پارکینگ این امکان به شما داده می شود که محیطی استاندارد، شکیل و امن داشته باشید. درنتیجه امکان سوء استفاده از محیط موجود و پارک کردن تعداد بیشتر خودرو و اشغال محیط زیاد توسط یک یا دو فرد نیز به حداقل می رسد و حق کسی از بین نخواهد رفت .

 • تعیین فضا برای افراد با شرایط خاص

یکی از مزایای  خصوصا در مجتمع های آموزشی و تجاری و فرهنگی تعیین یک فضا برای پارک خانم های باردار و اشخاص معلول است. افراد معلول یا ناتوان برای پارک خودرو در پارکینگ های بدون خط کشی دچار مشکل می شوند. برای همین برخی از پارکینگ ها با هدف آسایش و رفاه معلولان طراحی شده است که با خیال آسوده بتوانند خودروهایشان را پارک کنند.

این محیط ‌ها با بنرها یا خط‌کشی ‌هایی که با رنگ زرد مشخص می شوند. پارکینگ مخصوص افراد معلول شامل دو قسمت می شود، قسمت اول محیطی است با خط کشی های مخصوص که می توانند وسیله نقلیه خود را در آن جا قرار بدهد و دوم فضایی است که برای رفت و آمد و تردد آن ‌ها تا پیاده رو فراهم شده است.

 

انواع خطوط پارکینگ

انواع خط کشی پارکینگ خودرو

خط های پارکینگ معمولا به رنگ های سفید و زرد رسم می شوند و شامل یک سری علامت های مشخص می شود تا رانندگان بهتر بتوانند فضاها و مرزها را درک کنند و بتوانند وسیله نقلیه خود را پارک کنند. به طور کلی خطوط پارکینگ شامل موارد زیر می‌شود:

 • خطوط جدا کننده

این خط ها به عنوان یک جداکننده به رانندگان کمک می کننده تا در محدوده مجاز خود وسیله نقلیه خود را پارک کنند و بین مکان های پارکینگ رسم می شوند

 • خطوط مرزی

مرزهای هر مکان پارکینگ را مشخص می کنند و به رانندگان کمک می کنند تا با تعیین این مرزها جایگاه مناسب برای پارک خودروی خود را هدایت کنند

 • نشانه های داخل پارکینگ

نشانه هایی مانند جهت دهنده ها علائم ممنوعیت پارک در مکان های خاص و پیکان ها رانندگان را به سمت جای مناسب پارک خودروشان هدایت می کنند و در کنار خطوط کشیده شده قرار می‌گیرند.

انواع خط کشی پارکینگ خودرو

به طور کلی خط کشی های پارکینگ انواع مختلفی دارد که در طراحی و ساخت پارکینگ نقش دارند. این خطوط شامل موارد زیر می شود:

 • عمودی:

 این خطوط پارکینگ ها را از هم جدا و فضای مجزا برای هر خودرو ایجاد می کند

 • افقی:

 این نوع خط کشی جهت حرکت خودروها در پارکینگ را نشان می دهند

 • دوتایی:

 این خطوط پارکینگ ها را از هم جدا و فضای مجزا برای هر خودرو ایجاد می کند

 • زاویه دار:

این خط ها برای نشان دادن زاویه پارکینگ ها در فضای محدود به کار برده می شود.

 • منحنی:

 این خطوط مناسب پارکینگ هایی با فضای منحنی و چرخشی هستند.

 •  ترافیک:

 این خطوط جهت حرکت خودروها در پارکینگ و همچنین جهت حرکت دروازه ها و مسیرهای ورود و خروج را نشان می دهد.

شاخص های انتخاب نوع رنگ خط کشی پارکینگ

شاخص های انتخاب نوع رنگ خط کشی پارکینگاولین استانداردی که برای خط کشی پارکینگ تعریف می شود رنگ های استفاده شده است که بسته به شراط مختلفی انتخاب می شود. در انتخاب رنگ خطوط پارکینگ ساختمان باید به چند نکته توجه کنید:

 • دیده شدن در شرایط مختلف روشنایی و تاریکی

مهم ترین قابلیت یک خط کشی در پارکینگ های مختلف این است که از داخل خودرو یا به هنگام پیاده شدن قابلیت دیده شدن داشته باشد تا بتواند افراد را به قسمت های مختلف راهنمایی کند. مثل این می مانند که در طول رانندگی خود در شب از خطوط سفید جاده یا از تابلوهای کناری استفاده کرده باشید. رنگ هایی که برای اجرای خطوط پارکینگ بایستی استفاده کنید رنگ های سفید با دانه های درخشان. رنگ های با پوشش اپوکسی به رنگ های نارنجی سبز و فسفری و یا رنگ های با فلورسنت هستند.

 • مقاومت رنگ در برابر رطوبت و آب

در پارکینگ های عمومی بحث شرایط جغرافیایی و بارش برف و باران اهمیت پیدا می کند. در پارکینگ های ساختمان های مسکونی یا اداری و تجاری نیز بایستی به شست و شویی خودروها هم فکر کنید. بنابراین رنگ های انتخاب کنید که در برابر آب و رطوبت از مقاومت زیادی برخودار باشد و سریعا پاک شود و بتوان آن را دوباره رنگ آمیز کرد. رنگ های پلاستیکی و روغنی بهترین انتخاب به عنوان رنگ های خط کشی پارکینگ به شمار می روند

 • مقاومت مکانیکی بالای رنگ

طول عمر رنگ  بایستی بالا باشد و تحمل تردد بالا و عبور ماشین ها با وزن های سبک و سنگنین را داشته باشد. هم چنین در مقابل عوامل مکانیکی مانند احتمال سقوط وسایل و ابزارهای تعمیرکاران در پارکینگ هم بایستی از مقاومت بالایی بهره مند باشد

 • یکپارچگی و ثبات رنگ خطوط

هر چه میزان یکپارچگی و نفوذ ناپذیری یک لایه بیشتر باشد، کمتر احتمال نفوذ مواد آلاینده و مواد خورنده به بخش ‌های داخلی این رنگ ها وجود دارد سعی کنید از رنگ‌های پلیمری و یکپارچه برای این خط های پارکینگ استفاده کنید که طول عمر بالایی دارند.

 • تمیز بودن سطح پارکینگ

    لازم است سطح پارکینگ به اندازه کافی تمیز و خشک باشد. در موقع اجرای خط کشی پارکینگ بایستی به چسبندگی بین رنگ و سطح پارکینگ دقت کنید. رنگ‌های روغنی و رنگ ‌های اپوکسی از چسبندگی بسیار زیادی دارند. اما هرچه سطح پارکینگ تمیزتر و خشک‌تر باشد، این چسبندگی بهتر خواهد بود و کیفیت کار نهایی بالاتر می رود. و حتما از الگوها و طرح‌ های استاندارد و عمومی استفاده شود.

رنگ های خط کشی پارکینگ

تا حالا راجع به ویژگی رنگ ها صحبت کردیم اما هنوز نگفتیم که چه رنگ هایی مناسب خط های پارکینگ هستند

رنگ هایی که برای خط کشی پارکینگ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل دو دسته رنگ های تک جزئی و دو جزئی می‌شوند که در ادامه هم کدام را با هم بررسی می کنیم

رنگ های تک جزئی

این نوع شامل دو رنگ زرد و سفید مات می‌ شوند. بازتاب این نوع از رنگ ها ۷۵ درصد و قدرت پوشانندگی آن ها ۳۲۰ گرم در متر مربع است که برای لایه هایی است که با ضخامت ۲۰۰ میکرون روی سطح قرار می‌گیرند، مناسب است. حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه برای خشک شدن سطحی و ۲ تا ۴ ساعت برای خشک شدن کامل آن ها زمان نیاز دارید

رنگ های دو جزئی

فام رنگ هایی که برای خط کشی پارکینگ های مختلف به کار برده می شود سفید است. این رنگ سفید در ضخامتی بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میکرون اجرا می‌شود بین ۲۰ دقیقه تا ۲۴ ساعت برای خشک شدن کامل آن به زمان نیاز دارید.

رطوبت سطحی که رنگ دو جزئی روی ان اجرا می‌ شود حداکثر ۵ درصد و دمای آن باید بین ۵ تا ۴۵ درجه سانتی گراد نسبت به نوع رنگ تنظیم شود. به این شکل این رنگ ها به طور کامل رو سطح کشیده می شوند

تجهیزات خط کشی پارکینگ ساختمان

تجهیزات خط کشی پارکینگ ساختمانبعد از اینکه رنگ و نحوه خط کشی آن را بررسی کردیم نوبت به این می رسد که شما به چه تجهیزاتی نیاز دارید تا بتوانید این خط کشی ها را داخل پارکینگ های مختلف اجرا کنید. اصلی‌ترین عاملی که روی انتخاب تجهیزات تأثیر گذار می باشد، نوع کار و حجم آن است. هرچه حجم کار بالاتر باشد، لازم است که از دستگاه‌ های پیشرفته ‌تر با سرعت بالاتر استفاده شود. مانند خط کشی های خیابان و جاده

برس های رنگ آمیزی معمولی یا قلم مو

این برس ها برای رنگ کردن و رسم خط های پارکینگ های مختلف که حجم کار آن ها چندان بالا نیست، به کار برده می شود. خصوصا برای کسانی که از رنگ ‌های روغنی معمولی استفاده می‌کنند. اما در مورد رنگ ‌های اپوکسی و رنگ‌ های پلیمری به تجهیزات بیشتری نیاز دارید تا رنگ را به اندازه بیشتر کش پیدا کند.

غلطک های رنگ آمیزی

این غلطک ها کاربری راحتی دارند. دسته آن ها به راحتی تنظیم می شود. سرعت کار این غلطک ها بالاست و برای پروژه های مختلف می توانید از این غلطک ها استفاده کنید.سرعت این غلطک ها برای اجرای خط کشی کف پارکینگ بسیار بیشتر از برس های رنگ آمیزی است، اما چون این ابزارها به کارهای مکانیکی و انسانی نیاز دارند استفاده از آن ها می تواند خسته کننده باشد.

ماشین آلات رنگ آمیزی مخصوص

ماشین آلات رنگ آمیزی یکی از گران ترین تجهیزات رنگ آمیزی برای ترسیم خط های پارکینگ ساختمان عمومی و مسکونی هستند . این ابزارآلات کار را با دقت بالایی انجام می دهند و حجم کار زیاد به همراه دارند و برای پروژه های بزرگ با تکرار پذیری بالا به کار برده می شود. درست است که قیمت این نوع تجهیزات بالاست اما کارهای مکانیکی و خسته کننده ندارد و کثیف کاری این ماشین‌آلات بسیار کمتر می باشد.

برچسب خط کشی پارکینگ

قرار نیست تمامی خط کشی‌ های پارکینگ‌ها با رنگ و پوشش‌ های اپوکسی اجرا شود برخی از ابزارآلات وجود دارند که کار با آن ها بسیار ساده تر از رنگ است . برچسب های هستند که شبیه نوارهای معمولی می مانند و روی سطوح مختلف از جمله کف پارکینگ چسبیده می شوند و خطوط پارکینگ را تشکیل می دهند.سرعت کار آنها بسیار بالاست و حتی در حجم بزرگ هم به کار برده می شوند . برداشتن این برچسب ‌ها نیز چندان سخت نیست.

نکات لازم برای ماندگاری بیشتر خط کشی پارکینگ

نکات لازم برای ماندگاری بیشتر خط کشی پارکینگماندگاری خط کشی پارکینگ یک نکته مهم است که به فضای پارکینگ نظم و ترتیب می بخشد. نکات زیر در ماندگاری خطوط پارکینگ نقش دارند:

 • کیفیت زیرساخت

سطح زیر ساخت بایستی صاف و مناسب باشد. در صورتی که سطوح آماده سازی شده باشد به ماندگاری بیشتر خط کشی کمک می کند

 • استفاده از رنگ های با کیفیت

حتما در خط کشی پارکینگ از رنگ های ماندگار و مقاوم استفاده کنید تا بتوانید مدت زمان ماندگاری آن ها را بیشتر کنید

 • اندازه و شکل خطوط

عرض و اندازه خطوط بایستی با استانداردهای موجود مطابقت داشته باشد. اندازه و ظاهر خط کشی می‌تواند باعث روان خواندن رویکردهای تصویری خطوط شود

 • فواصل مناسب

بایستی فاصله به قدری باشد تا راننده بتواند به راحتی وسیله نقلیه خود را پارک کند.

 • نشانه‌ها و اطلاعات تکمیلی

اگر از نشانه ها و اطلاعات تکمیلی استفاده کنید به راننده درک بهتری از قوانین و استاندارد پارکینگ می دهد

 • تدابیر در برابر عوامل خارجی

در صورتی که پارکینگ در فضای بیرون و در معرض شرایط جوی قرار دارد، از پوشش های محافظ استفاده کنید تا ماندگاری خطوط افزایش پیدا کند.

 • نگهداری دوره‌ای

خط کشی پارکینگ را به صورت دوره ‌ای تجدید نظر و بازسازی کنید.

قیمت خط کشی پارکینگ چگونه براورد می شود

اندازه استاندارد خط کشی پارکینگ مسکونی و اداری و تجاری

محاسبه هزینه خط کشی پارکینگ کمی دشوار و پیچیده است و البته این مسئله برای خیلی از کارفرمایان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. این نکته را بدانید که خطوط پارکینگ فقط شامل هزینه رنگ نمی شود؛ بلکه اماده سازی، نحو پیاده سازی و اجرای آن ها و بقیه کارهای اضافه هم به هم اندازه اهمیت دارد. در ادامه به شما می گوییم که هزینه اجرا و ترسیم خطوط پارکینگ به چه عواملی وابسته است:

 • مشخصات و کیفیت رنگ

کیفیت رنگ مقاومت رنگ در برابر شرایط جوی و برند رنگ از جمله عواملی که در هزینه خط کشی در پارکینگ نقش دارد.  طبیعی است که هر چه رنگ ‌هایی با کیفیت بهتر و عالی استفاده شود هزینه تمام شده نهایی نیز بیشتر خواهد بود

 • ساعات کاری و مقدار کار

ساعت کاری و حجم کار خط کشی پارکینگ عمومی از یک پارکینگ مسکونی بیشتر است . این کار به زمان بیشتر و نیروهای زیادی نیاز دارد. پس هر چقدر تعداد کارگران و ساعت کاری بیشتر باشد هزینه نهایی بیشتر خواهد شد.

 • تجربه کاری شرکت و وضعیت آن ‌ها

برخی از شرکت ها در زمینه ساخت تجهیزات پارکینگ فعالیت می کنند که تجربه بیشتری در این زمینه دارند در پروژه های بیشتری شرکت کرده اند و با سطحی کیفیت بالای خدماتشان ، از طرف مشتریان با استقبال بیشتری مواجه شده اند. برای همین سعی دارند که در مقایسه با رقبای خود هزینه خود را بیشتر کنند.

اجرای خط کشی پارکینگ بر اساس استانداردهای لازم

در این مقاله به استاندارد خط کشی پارکینگ پرداخته شد. این استاندارد به ما کمک کند تا فضای پارکینگ خود را  به بخش ‌های مختلفی تقسیم کنیم و با توجه به دسته بندی ‌های خودروی خود را پارک کنیم. اسمارت پارکینگ یکی از تولید کنندگان تجهیزات پارکینگ، مانند: خط کشی های پارکینگ، سرعت گیر و دست انداز، استاپر پارکینگ، محافظ ستون، تابلو های ایمنی، مخروطی ترافیکی، تجهیزات ترافیکی را با مناسب کیفیت بالا به مشتریان خود ارائه می دهد.

اسمارت پارکینگ با سال ها سابقه در زمینه طراحی انواع پارکینگ مکانیزه و کادری مجرب از مهندسین و کارشناسان متخصص به شما کمک می کند تا بتوانید بر اساس استاندارد خط کشی پارکینگ یک فضای تعریف شده داشته باشیم که ایمنی و راحتی شما را به همراه داشته باشد. همچنین برای طراحی پارکینگ مکانیزه خانگی می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. جهت استعلام قیمت خط کشی پارکینگ و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه اجرای خط کشی با ما در تماس باشید، تا کارشناسان ما در نحوه انتخاب بهترین رنگ پارکینگی ممکن به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست