جای-پارک-جلوی-مغازه-یا-منزل-شما-لزوما-متعلق-به-شما-نیست

آیا می دانید جای پارک جلوی مغازه یا منزل شما لزوما متعلق به شما نیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

با توجه به افزایش تعداد ماشین ها و تقاضای مردم برای خرید خودرو و البته ترجیح بیشتر افراد به استفاده از خودروهای شخصی ترافیک را به وجود آورده است.. این ترافیک فقط به خیابان ها محدود نمی شود بلکه این ازحام و شلوغی به کوچه ها و جلوی منازل و جلوی مغازه ها هم رسیده است. در این مقاله به مبحث جای پارک جلوی مغازه یا منزل اشاره می کنیم.

جای پارک جلوی مغازه یا منزل

ممکن است در برخی از کوچه ها یا خیابان های فرعی مشاهده کرده باشید که برخی از افراد، خصوصا صاحبان ساختمان ها یا مغازه ها، ادعای مالکیت خیابان یا کوچه را دارند و به شما اجازه پارک را جلوی مغازه شان را نمی دهند.

اما آیا قانونی هم در این خصوص پارک خودرو جلوی منزل یا پارک خودرو جلوی مغازه وجود دارد. شما هم با معضل جای پارک و مواردی که نوشته شده «پارک =پنچری» در کوچه یا در مجاورت مغازه ای مواجه شده اید؟

قانون جای پارک جلوی منزل

بهتر است اشاره ای هم به بحث شیرین قوانین پارک درب منزل و پارک مساوی است با پنجری داشته باشیم. شما صدر صد با این متن مواجه شدید که به هر طریقی روی دیوار مالک منزل یا حتی در مجاورت مغازه ای مشاهده کردید.

البته اینکه کسی ماشین صاحب خودرویی که پارک کرده است را آسیب وارد کند، مشمول قانون می شود. و فرد خاطی باید جریمه پرداخت کند. بهترین کار این است که اگر صاحب خودرویی ماشین خود را جلوی منزل و درست در مقابل محل رفت و آمد به منزل یا پارکینگ منزل پارک کرده باشد، از پلاک او عکس بگیرید و مراجع را به قانون بسپارید. بنابراین اگر شخصی برای تهدید به دیگران دست به خسارت مالی مانند، پنچر کردن یا آسیب به خودروی شخصی را بزند. از نظر قانون مجرم است.

مطالعه کنید  کدام مناطق تهران بیشترین تعداد پارکینگ را دارد؟

طبق ماده قانون ۲۴ مدنی هیچ کس نمی تواند کوچه هایی که آخر آن ها مسدود نیست را به تملک خود در بیاورد. و بر اساس ماده ۹۲ قانون مدنی هر کسی می تواند از این منابع استفاده کند. تا زمانی که سد معبر نکردید یا در جای توقف ممنوع پارک نکرده اید، پارک حق شماست. این قانون در خصوص قانون جای پارک جلوی مغازه هم صدق می کند.

اما شما اجازه پارک در جلوی محل رفت و آمد صاحبان منزل یا در جلوی پارکینگ منزل را ندارید. همین طور پارک در برابر هر دری که امکان رفت و آمد را مختل می کند، هم ممنوع است. در واقع می توانید در کوچه ها بدون هیچ مزاحمتی برای صاحبان مغازه یا افراد، می توانید خودرو خود را پارک کنید.

پارک ماشین در جلوی مغازه

این که شما کنار مغازه تان را سنگ فرش کرده اید یا درخت کاری یا تزیین کردید، دلیل نمی شود که حقی در خصوص به آن کوچه یا فضای مجاور آن داشته باشید. در این خصوص جای پارک مغازه یا پارک در جلوی منزل به این قاعده می رسیم که هر کی زودتر رسید می تواند ماشین خودش را کنار مغازه و منزل، بدون ایجاد مزاحمت پارک کند. اینکه کوچه در مالکیت عمومی کسی باشد یا اینکه مالک مغازه یا منزل ادعای حق در خصوص ملک عمومی داشته باشند، کاملا بی اساس است.

سخن آخر

در این مقاله به مبحث جای پارک جلوی مغازه یا منزل پرداخته شد. تا زمانی که برای مسیر رفت و آمد افراد یا خودرو برای رفتن به پارکینگ مانع ایجاد نکردید، می توانید خودروی خود را در هر کجای کوچه یا مجاورت مغازه پارک کنید. هیچ کس حق ندارد در خصوص کوچه یا مجاورت خیابان ادعای مالکیت داشته باشد. اگر صاحب مغازه یا منزلی شما را تهدید به پنچری خودروتان کرد از لحاظ قانونی با آن برخورد می شود.

مطالعه کنید  پارکینگ طبقاتی خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست