نحوه-محاسبه-تعداد-پارکینگ-خودرو

نحوه محاسبه تعداد پارکینگ خودرو

4.6/5 - (68 امتیاز)

یکی از مهم‌ترین بخش‌های مربوط به ساختمان‌سازی طراحی پارکینگ بهینه با توجه به محدود بودن زمین است. محاسبه تعداد پارکینگ خودرو ساکنان یک مجتمع مسکونی یا تجاری، باید طبق اصول مشخصی صورت گیرد. قوانین و ضوابط مختلفی در جهت ساخت پارکینگ ساختمان‌های مختلف وجود دارد. در این مقاله به بررسی این قوانین می‌پردازیم.

محاسبه تعداد پارکینگ خودرو یک مجتمع

برای ساخت یک مجتمع مسکونی یا تجاری، اصول مختلفی را باید مد نظر قرار داد. از جمله مهم‌ترین اصول ساخت یک مجتمع، تعداد پارکینگ خودرو ساکنان آن مجتمع است؛ به عبارت دیگر پارکینگ یک ساختمان باید به نحوی طراحی شود، که تمامی ساکنان ساختمان بتوانند خودروهای خود را در آن پارک کنند. محاسبه تعداد پارکینگ خودرو یک ساختمان بر طبق قوانین و ضوابط مشخصی انجام می‌شود و برای طراحی و ساخت پارکینگ‌ها، لازم است که به این ضوابط پارکینگ حتما توجه کرد.

 

نکات مهم درباره‌ی محاسبه تعداد پارکینگ خودرو

قوانینی که نحوه محاسبه تعداد پارکینگ خودرو ساکنان ساختمان‌های تجاری و یا مسکونی را بر طبق آن‌ها تعیین می‌کنند، شمار زیادی دارند؛ با این حال لازم است که حتما آن‌ها را مد نظر قرار داد.

از جمله نکات بسیار مهم در محاسبه تعداد پارکینگ ماشین‌ها، متذکر شدن شماره‌ی پارکینگ و نام آن و همچنین محدوده‌ی پارکینگ در تمامی مجتمع‌های خصوصی و یا عمومی است. در صورت اینکه فردی قصد ساخت مجتمع‌های تجاری که برای فروش ماشین و یا به عنوان آژانس تاکسی‌رانی مورد استفاده قرار می‌گیرند را داشته باشد، بهتر است که حتما به فکر ایجاد یک جای پارک مناسب در داخل مجتمع و یا خارج از آن باشد. در ادامه به بررسی قوانین مربوط به نحوه محاسبه پارکینگ ساختمان خودروها می‌پردازیم.

 

تقسیم بندی جای پارک در مجتمع‌های مسکونی

همانطور که اشاره شد، برای بکارگیری روش‎های محاسبه تعداد پارکینگ خودرو بهتر است که قوانینی را در نظر داشت. قوانینی که باید برای محاسبه تعداد پارکینگ ماشین‌ها در نظر گرفته شوند، بطور کلی شامل قوانین مربوط به فضای پارکینگ دارای محدوده‌های مشترک و فضای پارکینگ با محدوده‌های شخصی خواهند بود. در هنگام بستن قرارداد برای اجاره‌ی یک خانه، صحبتی از نحوه‌ی استفاده از پارکینگ نمی‌شود و به همین دلیل داشتن جای پارک مناسب از مهم‌ترین نکته‌ها برای تمام ساکنان یک مجتمع است.

روش محاسبه تعداد پارکینگ خودرو ساکنان یک آپارتمان به نحوی است که برای هر یک از واحدهای آپارتمان مورد نظر، فضایی را برای پارک خودروها به وجود آورده‌اند. افراد در صورت این که خودرویی نداشته باشند، می‌توانند جای پارک خودروی خود را به دیگر ساکنان مجتمع که خواستار جای پارک هستند اجاره دهند و یا بفروشند. در صورت کمبود پارکینگ نیز، مدیران و مسئولان مجتمع باید به فکر ایجاد یک جای پارک مناسب برای ساکنان ساختمان باشند.

 

نحوه محاسبه متراژ پارکینگ یک مجتمع

نحوه محاسبه متراژ پارکینگ یک مجتمع به شکلی است که طبق ضوابط تعیین شده، تمامی مجتمع‌های مسکونی یا تجاری مستلزم به فراهم آوردن جای پارک مناسب برای ساکنان ساختمان هستند و در صورت این که میزان تردد‌ها به داخل مجتمع از حد تعیین شده بیشتر شود، مالکان ساختمان باید به فکر افزایش ۳۰ درصدی جای پارک خودرو برای مجتمع مربوط باشند. متراژ تعیین شده برای پارکینگ یک ساختمان، با توجه به ضوابط و قوانین مربوط به تعیین ابعاد پارکینگ خودرو برابر ۲۵۰ متر برای هر ساختمان می‌باشد. نحوه محاسبه پارکینگ تجاری خودرو به طریقی است که به ازاء هر ۱۰۰ متر، باید یک طبقه به جای پارک تعیین شده اضافه شود.

 

نحوه محاسبه پارکینگ ساختمان خودرو

در این قسمت به بررسی نحوه محاسبه پارکینگ ساختمان خودر می‌پردازیم. باید گفت که نحوه محاسبه تعداد پارکینگ ماشین‌ در مجتمع‌های مسکونی، با توجه به متراژ فضای پارکینگ هر یک از این مجتمع‌ها متفاوت خواهد بود؛ به بیان دیگر محاسبه تعداد پارکینگ‌های یک مجتمع مسکونی، وابسته به متراژ فضای پارک است. با توجه به قوانین و ضوابط تعیین شده از طرف شهرداری، روش محاسبه تعداد پارکینگ ماشین‌ به طریقی است که به ازاء هر ۱۰۰۰ متر پارکینگ لازم است برای هر یک از ورودی‌ها و خروجی‌های پارکینگ‌ها ابعاد ۵٫۳ متری را تعیین کرده و همچنین برای رمپ پارکینگ عرض ۵ متری را در نظر گرفت.

 

موضوعاتی که در هنگام ایجاد پارکینگ باید در نظر گرفته شوند

مهم‌ترین نکته این است که طراحان و سازندگان یک مجتمع، پارکینگ آن مجتمع را با توجه به تعداد ساکنان ساختمان و ظرفیت کلی ساختمان مورد نظر طراحی کرده و تعداد پارکینگ را کاملا متناسب با ظرفیت محاسبه کنند؛ چرا که در صورت تعیین فضای کم برای پارکینگ، ممکن است مشکلاتی بین ساکنان ساختمان به وجود بیاید.

 

ضوابط و قوانین مربوط به محاسبه پارکینگ بخش اول

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، محاسبه تعداد پارکینگ خودرو باید بر طبق ضوابط و قوانین مشخصی صورت گیرد. از جمله‌ی این قوانین آن است که برای ساخت یک مجتمع مسکونی یا تجاری، طرحی در نظر گرفته شود که شامل تعداد مناسبی از پارکینگ برای ساکنین باشد. علاوه بر آن در صورتی که شرایطی وجود داشته باشد که امکان احداث پارکینگ وجود نداشته باشد، هزینه‌ی حق پارکینگ به صندوق شهرداری واریز می‌شود. پارکینگی که برای ساختمان‌ها طراحی می‌شود، باید در فضاهای مازاد و یا زیر زمین مجتمع مورد نظر ساخته شود و به بیان دیگر بکارگیری فضاهای باز برای ساخت پارکینگ امری خلاف قوانین است.

 

ضوابط و قوانین مربوط به محاسبه پارکینگ بخش دوم

از جمله دیگر ضوابط مربوط به محاسبه تعداد پارکینگ خودروها این است که ابعاد در نظر گرفته شده برای هر پارکینگ، باید ۱۵ متر با وجود فضای کافی برای حرکت و مانور خودروها باشد. در صورت این که رمپ پارکینگ‌ها در فضای باز طراحی شود، این رمپ به عنوان جزئی از زیربنای ساختمان در نظر گرفته نخواهد شد. علاوه بر آن باید اشاره کرد که پارکینگ باید به نحوی طراحی شود که امکان دسترسی آسان و مستقیم به آن وجود داشته باشد. شیب رمپ در نظر گرفته شده برای پارکینگ‌ها، باید حداقل ۱۵ درصد باشد. در صورت کمبود جای پارک در پارکینگ مجتمع‌ها، می‌توان برای جای پارک اضافی درخواست داد.

 

پارکینگ مزاحم و نکات مهم مربوط به آن

نکته‌ی دیگر درباره‌ی محاسبه تعداد پارکینگ خودرو یک مجتمع، در نظر داشتن پارکینگ مزاحم و ضوابط مربوط به آن است. پارکینگ مزاحم مربوط به اوقاتی است که یک فرد با پارک خودروی خود در یک مکان نامناسب، اجازه‌ی تردد به اعضای ساختمان را نمی‌دهد و برای به وجود آمدن امکان تردد خودروهای دیگر اعضای ساختمان، لازم است که در ابتدا خودروی فرد مورد نظر جا به جا شود. اگر در یک زمین که برای ساختمان‌سازی در نظر گرفته شده شرایط برای احداث پارکینگ به تعداد کافی و مناسب وجود نداشته باشد، می‌توان پارکینگ مورد نیاز را در حداکثر شعاع ۲۵۰ متری مجتمع و در مجتمع‌های مجاور دیگر تاسیس کرد.

 

شرکت گسترش تجهیزات دانا

شما می توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اصول و قواعد مورد نظر درباره‌ اصول طراحی پارکینگ های طبقاتی و مکانیزه را که شامل نکاتی همچون نحوه محاسبه تعداد پارکینگ خودرو یک مجتمع خواهد بود از طریق مشاوره گرفتن از شرکت گسترش تجهیزات دانا در بر گرفته و از قواعد لازم برای ساختمان‌سازی آگاه شوند. شرکت گسترش دانا، از اولین پیشگامان تاسیس پارکینگ مکانیزه در ایران است که فعالیت‌های بسیاری را در این زمینه انجام داده است.

۳ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • ضمن سپاس متأسفانه مقاله تون مبهم بود

  پاسخ
 • علی اصغر طورانی
  2024-05-02 14:14

  سلام ، یه پلاک ۳۸۰ متری با سطح اشغال ۶۰ +۱.۲ و باتوجه به احداث پارکینگ زیر زمین چند پارکینگ در زیر زمین تامین میشود ، کد ارتفاعی ۵ روی پیلوت میباشد و همکف در حال حاضر ۱۱۰ متر تجاری داشته و آیا میتوان همکف را کامل تجاری کرد یا تجاری مسکونی ؟

  پاسخ
 • علی شکری
  2024-06-02 23:39

  سلامخسته نباشید ببخشید برای یه زمین ۲۰۰ متری که ۶۰ درصدش قابل ساخته ۷ یا ۸ تا پارکینگ جواب میده اگه نه راهی هست که بشه این مشکلو حل کرد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست