وبلاگ

حتما آن دستگاه هایی که در ورودی پارکینگ های عمومی یا خصوصی شرکت ها و پارکینگ مکانیزه خانگی دیده اید که به محض نزدیکی به بوم آن، به سمت بالا حرکت می کند تا ماشین شما بگذرد. به این  راهبند پارکینگ گفته می شود تا ورود و خروج افراد را کنترل کند. این وسیله اجازه ورود افراد ناشناس رابه محیط داخل یا حریم شخصی ساختمان را نمی دهد و تا حد زیادی مانع سرقت می شود. انواع مختلفی از راهبند در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. اگر می خواهید با انواع راهبند پارکینگ آشنا شوید این مقاله از اسمارت پارکینگ کلیه اطلاعات درباره راهبند و انواع آن می پردازد تا بر اساس موقعیت و نیاز شما بتوانید یک راهبند مناسب انتخاب کنید

راهبند پارکینگ چیست؟

راهبند پارکینگ یک دستگاه امنیتی است که برای مسدود کردن دسترسی عابر پیاده یا وسیله نقلیه از طریق یک نقطه کنترل شده استفاده می شود. در واقع برای کنترل و مدیریت ورود و خروج خودروها نصب می شود

معرفی ساختار راهبند پارکینگ

راهبند پارکینگ یک بوم عریض و پایه تشکیل شده است بوم نقس مسدود کننده را دارد روی پایه نصب می شود و توسط فن آوری های مختلف سیستم محرک  آنها از طریق انواع فن آوری های مختلف مانند دکمه های فشاری، کنترل از راه دور، هر دستگاه کنترل شخص ثالث و حسگرهای نوری کار می کنند.

موتور راهبند اتوماتیک : موتور راهبند یکی از موتور های کوچک و بسیار پرقدرت است که به کمک گیربکس داخل پایه بوم را جابه جا می کند. ساختار موتور به شکلی است که در مقابل گرما  فشار از استحکام بالایی برخوردار می باشد برای همین می توان در هر منطقه آب و هوایی با خیال راحت از عملکرد راهبند اتوماتیک اطمینان حاصل کرد. درجه کیفی موتور به نوع کارخانه و کشور سازنده و نوع تردد آن بستگی دارد . وزن بوم توسط یک فنر هدایتگر کنترل می شود

مدار راهبند اتوماتیک : مدارهای راهبند به گونه ای طراحی شده قابلیت کنترل تردد های هوشمند مانند سیستم های تگ خوان، دوربین پلاک خوان و سیستم اکسس کنترل را دارد. هم چنین برد راهبند قابلیت نصب سنسور چشمی و فلاشر را دارد و به واسطه چشمی زمانی که راهبند در حال پایین آمدن است، اگر وسیله نقلیه یا هر چیز دیگری زیر بازو قرار گرفته باشد، چشمی حرکت بوم را متوقف می کند تا مانع کنار برود و دوباره فرمان حرکت صادر شده و به واسطه فلاشر نشان می دهد که راهبند در حال بسته شدن است.

بوم راهبند اتوماتیک : بوم راهبند توسط شرکت های سازنده در متراژهای ۳ الی ۸ متر طراحی و تولید می می شود. بوم ها معمولا از آلیاژ آلومینیوم سخت و سنگین ساخته می شوند و با رنگ الکترواستاتیک کوره ای در کوره مخصوص روی پایه راهبند نصب می شوند.

بر روی بوم های ساده یا تلسکوپی از نوار شبرنگ قرمز که در تاریکی شب به خوبی بوم نمایان می شوند، قرار می گیرد. می توان با نصب نوار ال ای دی بر روی بوم مسیر حرکتی بهتری برای رانندگان تعیین کرد. نوارهای دو رنگ سبز و قرمز یکی از بهترین نوارهای تعیین وضعیت بوم راهبند پارکینگ هستند.

معرفی انواع راهبند پارکینگ

متناسب با نیاز هر مکان از انواع راهبند استفاده می کنند. راهبند ها دارای انواع دستی و اتوماتیک هستند.

راهبند پارکینگ دستی: باز و بسته شدن راهبند توسط نیروی انسانی و به صورت دستی انجام می شود و به صورت هوشمند قادر به باز و بسته کردن راهبند نیست

راهبند پارکینگ اتوماتیک:  یکی از پرکاربردترین انواع راهبند است که به سیستم های دسترسی متصل می شود و امکان کنترل تردد رو با ریموت دارد. این تجهیزات قابلیت اتصال به دستگاه پلاک خوان، اکسس کنترل، دوربین ‌های مداربسته را دارند. زمانی که خوردوی نزدیک این راهبند شود، این راهبند با چشمک ‌زدن یا زنگ هشدار به نگهبان اطلاع می ‌دهند تا مانع ورود و خروج خودروهای غیرمجاز شود.

مزایای راهبند اتوماتیک : 

راهبندها دارای زمان کاری نامحدود بوده و توسط برد هوشمند قابلیت اتصال به تجهیزات دوربین پلاک خوان و کنترل تردد خودرویی را دارند و به راحتی می توانید از ساعت ورود و خروج و حتی پلاک خودرو مطلع باشید و توسط برنامه از پیش طراحی شده راهبند بهترین راه حل برای کنترل جریان ترایکی محسوب میشود و میتوانید بعد از پر شدن فضای پارکینگ از ورود بیشتر وسایل نقلیه جلوگیری نمایید و مناسب پارکینگ هوشمند می باشد.

انواع راهبند پارکینگ اتوماتیک

انواع مختلفی از راهبندهای بازویی در بازار وجود دارند که خود به چند مدل کاربردی دسته بندی می شود که عبارتند از:

 • راهبند بوم تلسکوپی
 •  راهبند اکاردئونی
 • راهبند بوم تاشو (۹۰ و ۱۸۰)
 • راهبند بوم ال ای دی
 • راهبند بوم پرسرعت
 •  راهبند بوم فنس دار
 • راهبند تبلیغاتی
راهبند پلاک خوان

یکی از بهترین و کاربردی ترین نوع راهبند راهبند پلاک خوان است. در هنگام ورود به پارکینگ های تجاری مانند راهبند پلاک خودرو را شناسایی کرده و بر روی قبض ورود و خروج شما شماره پلاک را درج می کند. این نوع راهبند پارکینگی برای پارکینگ های مراکز اداری به کار برده می شود.

راهبند پیاده رو

مهم ترین مزایای راهبند پارکینگ پیاده استفاده از متریال مستحکم می باشد . این نوع راهبند یکی از پرفروش ترین راهبندهای اتوماتیک می باشد

راهبند پارکینگی

راهبند پارکینگ بر اساس نوع متریال به دو دسته پلاستیکی و بتنی تقسیم می شود که همواره در بازار محبوبیت دارد

برای دریافت مشاوره در رابطه با انواع راهبند پارکینگی و خرید راهبند پارکینگی با یکی از شماره تلفن های ما تماس بگیرید تا کارشناسان مربوطه اقدام به راهنمایی شما نمایند.

راهبند جمع شونده

این نوع راهبند در هنگام باز و بسته شدن از دو طرف جمع می شود. برای همین فضای بسیار کمتری را نسبت به سایر انواع راهنبد های پارکینگ اشغال می کند

راهبند تلسکوپی

راهبند بوم تلسکوپی یک راهبند الکترومکانیکی است و در مکان هایی نصب می شود که قابلیت تغییر اندازه و ارتفاع بوم در برخی ساعات یا ایام را دارد. فضای موورد نظر را برای عابرین آزاد کنید بوم تلسکوپی به طور استاندارد ۶ متر است اما طبق نیاز می توان آن را تغییر داد و از ۴ تا ۶ متر تنظیم کرد

از مزایای راهبند تلسکوپی می توان به قابلیت خلاص کن برقی در زمان قطع برق اشاره کرد. بوم راهبند تلسکوپی فاقد ال ای دی می باشد اما میتوان بر روی قسمت ثابت تا ۴ متر نوار LED نصب کرد تا دید بوم در شب به مراتب بهتر شد. نصب ال ای دی نسبت به نوار شبرنگ به میزان قابل توجهی موقعیت بوم را مشخص تر می سازد.

راهبند بوم تاشو

راهبند بوم تاشو مانند راهبند بوم تلسکوپی در  پارکینگ های زیرزمینی و مکان هایی با ارتفاع سقف کم، به کار برده می شود. راهبند تاشو از نظر عملکرد بسیار شبیه به موانع بوم معمولی است با این تفاوت که بوم قابلیت تاشدن دارد تا مانع از برخورد بوم به سقف شود. بازوی راهبند اتوماتیک تاشو طول متغیری دارد و بنا به نیاز کاربر تنظیم می شود.

زمانی که بوم راهبند پایین است و باعث جلوگیری از حرکت خودرو می شود؛، اما زمانی که اجازه حرکت به خودرو داده شود با هر مقدار با رفتن بوم از وسط بوم زاویه می گیرد و کم کم این زاویه تا ۹۰ و یا ۱۸۰ درجه بسته به نوع بوم انتخاب شده تغییر خواهد کرد.

راهبند بوم پرسرعت

راهبند بوم پرسرعت برای جلوگیری از اتلاف زمان عملیات عمدتا در عوارضی ها و مکان هایی که در آنها جریان ترافیک بسیار زیاد نصب می شود.این راهبندها با سرعتی معادل ۳ ثانیه کار می کنند.وزن کمی دارند . مزایای آن ها جابجایی بوم با سرعت بالا می باشد

در این نوع از راهبندها نوار ال ای دی بر روی سطوح بوم قرار می گیرد تا هنگام باز و بسته شدن با وضوح کامل به خودرو علامت داده شود.راهبندهای بوم پرسرعت بسته به نیاز طول های متغیری داشته و قابلیت اتصال با هر نرم افزار مدیریتی، انواع سیستم های  RFID (تگ، کارت، برچسب)، سامانه پلاک خوان و اکسز کنترل را دارد. راهبند اتوماتیک پر سرعت برای اماکنی با عرض ورودی کم مناسب است ولی می توان آن را به صورت ترکیبی و روبروی هم در اماکن پرتردد و عریض استفاده کرد.

راهبند بوم ال ای دی

عملکرد این راهبند بوم ال دی مانند سایر راهبندهای اتوماتیک است.با این تفاوت که بر روی سطح بازو یا بوم چراغ های آن ال ای دی قرار می گیرد تا در شب و نقاط تاریک دید بهتری را به وسیله نقلیه خارجی ارائه دهد. این نوع راهبند معمولاً در محیط هایی که نیاز به روشنایی بیشتر در شب دارند جهت برای هشدار به وسایل نقلیه و عابران پیاده به کار برده می شود تا به وضوح به آنها  خبر بدهید که گذرگاه بسته می باشد. این راهبندها از حساسیت بسیار بالا و پایداری مناسبی برخوردارند. بر روی برخی از انواع راهبندهای بوم ال ای دی چراغ های چشمک زن نیز تعبیه می شود. این نوع راهبند معمولاً مجهز به سیستم های ایمنی مختلفی مانند سنسورهای حرکتی می باشد.

چراغ های قرمز و سبز این نوع بوم در هنگام شب برای رانندگان به راحتی قابل رویت و تشخیص بوده و به همین دلیل آسیب به بوم به شدت کاهش پیدا می کند. از مهم ترین مزایای راهبند بوم ای دی به جز ظاهر زیبا و جذاب می توان به افزایش امنیت به دلیل رنگ چراغ های تعبیه شده روی بوم اشاره کرد.

راهبند بوم فنس دار

راهبندهای فنس دار به شکل نرده ای و حصاری طراحی شده اند . از ویژگی های اصلی راهبند فنسدار می توان از مسدودسازی فضا نام برد و حتی در بعضی از موارد برای ممانعت از ورود و خروج حیوانات و احشام انتخاب خوبی است

حتی در موقعیت های پر خطر مانند خطوط راه آهن که وجود فنس حتی از عبور افراد بی احتیاط که پر واضح است به دفعات دیده شده با عبور از زیر بازوی راهبند معمولی و  گذر از زیر آن مانع را دور زده اند و قطعا کودکان از زیر بوم جلوگیری میکند بسیار گزینه مطلوبی میباشد.

در بعضی از مدل های پیشرفته هنگامی با باز شدن مانع، فنس نیز تا شده و در زمانی که مانع بسته می شود، فنس از نو باز می شود. این سیستم شامل یک موتور الکتریکی، یک کنترلر الکترونیکی و یک سیستم حرکتی است که با استفاده از یک کنترل از راه دور یا یک سیستم حسگر، می‌توان آن را کنترل کرد.

نحوه عملکرد راهبند پارکینگ

این دستگاه با استفاده از سیستم ‌های الکترونیکی و مکانیکی، می تواند درب ورودی و خروجی پارکینگ را باز و بسته کند. همچنین، راهبند پارکینگ می‌تواند با استفاده از کارت‌های RFID، کد‌های QR و دستگاه‌های تشخیص پلاک خودرو، ورود و خروج خودروها را کنترل کرده و اطلاعات مربوط به تعداد ورودی و خروجی خودروها را ثبت کند. هنگام ورود و خروج خودروها بازوی دستگاه بالا و پایین می‌ رود تا از ورود و خروج خودروها جلوگیری کند.

مزایای استفاده از راهبند پارکینگ

برخی از اصلی ترین مزیت های راهبند اتوماتیک شامل موارد زیر می شود:

 • سرعت بالا
 • قابلیت کنترل از راه دور
 • قابلیت تنظیم ارتفاع
 • قابلیت تشخیص و تفکیک خودروها
 • قابلیت تنظیم زمان باز و بسته شدن
 • قابلیت اتصال به سیستم های امنیتی

کاربرد راهبند اتوماتیک

راهبند اتوماتیک به دلیل کارایی راحت آن، در بسیاری از محیط‌ های مختلف از جمله پارکینگ‌ ها، مجتمع ‌های مسکونی، شرکت‌ ها و سازمان ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات نصب راهبند پارکینگ

نصب صحیح و اصولی راهبند یکی دیگر از مواردی است که برای داشتن یک راهبند مناسب به آن توجه کنید نکات نصب انواع راهبند پارکینگ عبارتند از:

 • بدنه راهبند باید بر روی یک فوندانسیون مستحکم قرار گیرد، اگر زیر سازی مناسب وجود ندارد پس راهبند نمیتواند به درستی مستقر شود و باید حتما زمینه ایجاد یک سازه محکم اطمینان حاصل کنید
 • فوندانسیون نباید در مسیر آب باشد، نفوذ آب به پایه راهبند باعث می شود تا موقعیت دکل سست بشود و همین امر امنیت راهبند را کاهش می دهد.
 • دکل بایستی تا حد امکان به کیوسک یا اتاق نگهبانی نزدیک باشد اما در برخی از مکان ها در کنار تردد خودرویی شاهد عبور عابران هستیم، در اینجا باید دقت کنیم پایه در موقعیتی نصب گردد تا افراد بتوانند از پشت راهبند تردد کنند،
 • عبور عابرین از جلوی بوم نادرست است و امنیت لازم را ندارد و عبور افراد از پشت بوم احتمال برخورد افراد با نوک میله به حداقل ممکن می رسد.
 • بوم راهبند باید به صورت تراز شده نصب شود و زاویه شیب مناسبی داشته باشد تا در دراز مدت آسیب جدی به مکانیزم بوم جلوگیری کند
 • استفاده از یک محافظ برق شهری در مسیر راهبند به خوبی تمام نوسانات برق را از بین می برد.
 • در صورت عبور کابل های برق شهری و یا شاخه های درخت از فضای بالای راهبند محل نصب پایه تغییر دهید تا تیرک هنگام عمود شدن با آن برخورد نکند.

انتخاب سیستم باز و بسته شدن

سیستم های باز و بسته شدن مختلفی وجود دارند، از جمله سیستم های دستی، الکترومکانیکی و هیدرولیکی می باشد. شما می توانید بسته به نیاز خود یک نوع سیستم را انتخاب کنید.

انتخاب قدرت موتور : برای داشتن بهترین راهبند پارکینگ می بایست به موتور آن دقت کنید.  قدرت موتور را بر اساس وزن و اندازه راهبند و نیز فرکانس استفاده از آن انتخاب می شود.

انتخاب متریال : باید متریال راهبند را بر اساس شرایط آب و هوایی و محیط انتخاب کنید. برای مثال، راهبند های فلزی برای مناطق با آب و هوای خشک و راهبند های پلاستیکی برای مناطق با آب و هوای مرطوب مناسب هستند.

هزینه: هزینه راهبند ها بسته به برند، نوع، قدرت موتور و متریال متفاوت است. قیمت راهبند نگهبانی با توجه به ابعاد مورد نظر شما و همچنین نوع انتخابی آن ها متغیر می باشد.

معرفی ۸ راهبندهای پارکینگ پر فروش

از جمله دیگر انواع راهبند پارکینگ محبوب و پر فروش در ایران عبارت اند از:

۱ – راهبند استیل

۲ – راهبند اتوماتیک بازویی

۳ – راهبند بتنی

۴ – راهبند پلاستیکی

۵ -راهبند تشریفاتی

۶ – راهبند تلسکوپی

۷ – راهبند تسمه ای

۸ – راهبند ثابت

قیمت راهبند اتوماتیک

قیمت راهبند ها  تحت تاثیر عواملی مانند شرکت سازنده و نوع بازوی انتخابی می باشد که هر مدل امکانات و ویژگی های خاص خود را دارد، میزان تردد در شبانه روز و انتخاب مناسب ترین موتور نیز می توان روی قیمت نهایی تاثیر بگذارد .تغییر هر کدام از این موارد طبق سلیقه مشتری و نیاز مکان نصب می تواند باعث تغییر قیمت راهبند پارکینگ شود.

خرید راهبند پارکینگ: در زمان خرید و انتخاب راهبند پارکینگ لازم است که به چند نکته توجه کنید که این نکات شامل موارد زیر می شود:

انتخاب نوع راهبند : باید نوع راهبند را بر اساس نیازهای خود انتخاب کنید. برای مثال، راهبند های پارکینگی برای فضاهای کوچک و راهبند های صنعتی برای فضاهای بزرگتر پیشنهاد می شود

انتخاب برند معتبر :  انتخاب برند معتبر و با کیفیت برای راهبند اتوماتیک از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. برندهای معتبر در زمینه تولید راهبند پارکینگ فعالیت می کنند که هر کدام معمولاً دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بهتری هستند.

فروش راهبند پارکینگ

شرکت اسمارت پارکینگ در زمینه طراحی نصب و فروش و خدمات پس از فروش انواع راهبند پارکینگ طبقاتی فعالیت می کند. مشاوره با کارشناسان مجرب و با تجربه اسمارت پارکینگ به شما کمک می کند که در بتوانید مناسب ترین راهبند را انتخاب کنید. جهت پشتیبانی متخصص برای نصب هم می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید متخصصین و کارشناسان مربوطه اطلاعات لازم را در اختیار شما مشتریان گرامی قرار دهند.

فهرست