پارکینگ مزاحم چیست؟

امروزه هر خانواده‌ای، حداقل یک وسیله‌ی نقلیه دارد و اکثر خانواده‌ها به دنبال خرید یا اجاره‌ی خانه‌هایی هستند که پارکینگ اختصاصی داشته باشند. جهت احداث پارکینگ مناسب برای مجتمع‌ها و ساختمان‌ها باید ضوابط و قوانینی را در نظر گرفت که این قوانین، دربردارنده‌ی ضوابط مربوط به پارکینگ مزاحم نیز هستند.

سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که پارکینگ مزاحم چیست؟ در واقع احداث پارکینگ‌های مسکونی باید به شکلی باشد که، رفت و آمد و عبور و مرور خودروهای ساکنان ساختمان‌ها بدون هیچ گونه ایجاد مزاحمت و مشکلی صورت گیرد و افراد در هنگام پارک کردن خودروی خود با مانع خاصی مواجه نشوند.

با این حال شهرداری برای بعضی از پارکینگ‌های مسکونی، پارکینگ‌های مزاحم تعیین می‌کند؛ اگر که دو خودرو در یک محل پارک پشت سر هم پارک شوند و برای این که بخواهیم یکی از خودروها را از محل پارک درآوریم باید خودروی دیگر را جابه‌جل کنیم، در چنین حالتی پارکینگ مزاحم به وجود می‌آید.

در بعضی موارد پارکینگ‌های مزاحمی که به ساکنان یک ساختمان اختصاص داده می‌شود، در سند ملک یا اجاره‌نامه ثبت می‌شوند و هزینه‌ای که برای این پارکینگ‌ها باید پرداخت شود به نسبت پارکینگ‌های اختصاصی پایین‌تر خواهد بود.

بهتر است که افراد قبل از خرید یا اجاره‌ی یک واحد مسکونی، اطلاعات لازم را درباره‌ی پارکینگ آن به دست آورده و از مزاحم بودن یا نبودن پارکینگ اطمینان حاصل کنند. در غیر این صورت ممکن است که با سکونت در ساختمان مورد نظر دچار مشکلاتی متعدد شوند؛ مثلا این که صبح زود وقتی قصد رفتن به محل کار را دارند، با یک خودروی پارک شده پشت سر خودروی خود مواجه شوند و نیاز باشد که هر بار برای جابه‌جایی مالک خودروی مورد نظر را خبر کنند.

در واقع پارکینگ‌های مزاحم، پارکینگ‌های اضافی برای ساختمان‌هایی هستند که محدودیت‌هایی در تعداد جای پارک برای ساکنان ساختمان دارند؛ برای ایجاد این پارکینگ‌ها لازم است که فضای کافی در ساختمان مورد نظر وجود داشته باشد.

قواعد پارکینگ مزاحم

پس از تعریف پارکینگ های مزاحم، نوبت به بیان قواعد پارکینگ مزاحم می‌رسد که آگاهی از این قواعد یک مسئله‌ی بسیار مهم برای طراحی پارکینگ‌های ساختمانی و مسکونی در بهترین شکل ممکن می‌باشد.

سوال اینجاست که قانون پارکینگ مزاحم چیست؟ ضوابط پارکینگ‌ مزاحم تعیین می‌کند که چگونگی استفاده از این پارکینگ‌ها، باید توسط ساکنان ساختمان‌ها تعیین شود تا بعدها در استفاده از این پارکینگ‌ها مشکل خاصی بین اهالی ساختمان مورد نظر پیش نیاید. به عبارت دیگر پارکینگ‌های مزاحم به ساکنانی از ساختمان اختصاص می‌یابند، که توسط سایر اهالی انتخاب شده باشند و به عبارتی کاندید اصلی برای استفاده از این پارکینگ‌ها باشند.

 

ضوابط مربوط به احداث پارکینگ‌های مسکونی

با افزایش روز افزون جمعیت، میزان تردد وسایل نقلیه در سطح شهرها بیشتر شده و در نتیجه نیاز به جای پارک مناسب برای پارک کردن خودروهای متعلق به شهروندان نیز افزایش می‌یابد. امروزه هر خانواده‌ای، حداقل یک وسیله‌ی نقلیه دارد و اکثر خانواده‌ها به دنبال خرید یا اجاره‌ی خانه‌هایی هستند که پارکینگ اختصاصی داشته باشند.

جهت احداث پارکینگ‌های مسکونی و ساختمانی مناسب، باید قواعد و ضوابط پارکینگ مربوطه را در نظر بگیریم؛ قوانین تعیین شده برای احداث پارکینگ‌ها، دربردارنده‌ی قواعد مربوط به پارکینگ‌های مزاحم نیز می‌باشند.

ضوابطی که برای ساخت پارکینگ‌های مسکونی تعیین شده، دربردارنده‌ی یک سری نکات برای ساخت پارکینگ‌ها در استاندارد‌ترین حالت ممکن هستند؛ به عبارت دیگر برای ساخت پارکینگ‌های مسکونی استاندارد، باید ابعاد پارکینگ را با توجه به ضوابط تعیین شده توسط شهرداری در نظر گرفت.

در بعضی مواقع شهرداری برای پارکینگ‌های مسکونی، پارکینگ مزاحم در نظر می‌گیرد؛ احداث پارکینگ‌های مزاحم باید با توجه به قوانین و ضوابط تعیین شده توسط شهرداری‌ها انجام شود.

 

ضوابط پارکینگ مزاحم

در بعضی مواقع پارکینگ‌های مزاحم به ساکنانی اختصاص می‌یابد که قدرت مالی کافی برای خرید یک پارکینگ اختصاصی را ندارند و یا می‌خواهند در طی یک مدت زمان کوتاه مثلا پاسی از شب، خودروی خود را در محل پارکینگ‌های مزاحم پارک کنند، البته در بعضی از موارد هم جای پارکینگ به نحوی است که امکان اختصاص پارکینگ مزاحم وجود دارد.

در بعضی موارد نیز پارکینگ‌های مزاحم را به افرادی اختصاص می‌دهند که آخرین واحد مسکونی از ساختمان مربوطه را اجاره یا خریداری کرده‌اند و سند آخر را برای خود ثبت کرده‌اند.

در این سند ذکر شده که افراد مالک پارکینگ‌های مزاحم باید خودروی خود را به اندازه‌ی فضایی که مالکان پارکینگ‌های اختصاصی برای جابه‌جایی خودروی خود نیاز دارند، جابه‌جا کنند. بطور کلی افراد صاحب پارکینگ‌های مزاحم، باید هماهنگی‌های لازم برای استفاده از این پارکینگ‌ها را با دیگر ساکنان ساختمان انجام دهند و موارد لازم درباره‌ی استفاده از این پارکینگ‌ها را در هنگام سند زدن پارکینگ ذکر کنند تا بعدها مشکل خاصی بین آن‌ها پیش نیاید.

 

نحوه حذف پارکینگ مزاحم

مسئله‌ی مهم دیگری که باید تحت بررسی قرار گیرد مربوط به نحوه حذف پارکینگ مزاحم است. برای حذف انواع پارکینگ های مزاحم، می‌توان به طرق مختلف عمل کرد؛ در صورت این که پارکینگ‌های مزاحم در ساختمان‌ها به صورت شکل یک محدوده‌ی جدا نشدنی از ساختمان باشند، باید به اداره‌ی ثبت اسناد شهر مورد نظر و یا شهرداری مراجعه کرده و اقدامات لازم جهت حذف این نوع پارکینگ را انجام داد و در این صورت اقداماتی که لازم است انجام شود.

با توجه به قوانین اولیه‌ی مربوط به احداث پارکینگ‌های مسکونی صورت می‌گیرند. در حالتی که پارکینگ‌های مزاحم طبق خواست ساکنان یک ساختمان احداث شده باشند و درباره‌ی وجود این نوع پارکینگ‌ها در ساختمان‌ها نکته‌ای در سند مالکیت ذکر نشده باشد، اهالی ساختمان با توافق یکدیگر می‌توانند با مراجعه به مراکز قانونی مربوطه اقدامات لازم برای حذف پارکینگ‌های مزاحم را انجام دهند.

 

قیمت پارکینگ مزاحم

به طور کلی قیمت پارکینگ مزاحم یک به یک نسبت به قیمت انواع دیگر پارکینگ‌ها پایین‌تر بوده و هزینه‌ی کم‌تری برای داشتن این نوع پارکینگ‌ باید پرداخته شود. علت آن نیز وجود مشکلات و شرایط پارکینگ مزاحم در آپارتمان‌هاست؛ به عبارتی ممکن است مشکلاتی بر سر استفاده از این پارکینگ‌ها در بین ساکنان ساختمان‌ها به وجود بیاید.

در حالت کلی استفاده از پارکینگ‌های مزاحم به دو صورت امکان‌پذیر است؛ یا با اعمال توافقاتی در بین ساکنان ساختمان بر سر استفاده از پارکینگ و یا این که اداره‌ی ثبت چگونگی استفاده از پارکینگ‌های مزاحم را تعیین می‌کنند و حق استفاده از این پارکینگ را به افرادی می‌دهند که آخرین قرارداد به نام آن‌ها ثبت شده باشد.

به علت مزاحمت‌هایی که ممکن است بر سر استفاده از این پارکینگ‌ها به وجود بیاید و نیاز به جابه‌جا کردن یک ماشین برای از پارک درآوردن ماشین دیگر، هزینه‌ی پرداختی برای پارکینگ های مزاحم در پایان کار استفاده از پارکینگ‌های مزاحم پایین است.

 

شرکت گسترش تجهیزات دانا

مجموعه‌ی گسترش تجهیزات دانا با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته و برتر جهان، خدمات بسیار گسترده‌ای را در زمینه‌ی نصب و راه اندازی انواع پارکینگ‌ مکانیزه در کشور ایران ارائه می‌دهد. این شرکت بزرگ، به عنوان یکی از برترین تولید کننده‌های تجهیزات برای احداث پارکینگ‌ مکانیزه در خاورمیانه شناخته می‌شود و پروژه‌هایی متعدد نیز در این زمینه ارائه داده است.

در صورت تمایل به نصب و راه اندازی انواع پارکینگ‌های مکانیزه و پارکینگ طبقاتی تنها کافیست از طریق کارشناسان فروش، مشاوره لازم را دریافت نمایید.. همچنین این مجموعه اطلاعات لازم را درباره‌ی استفاده از انواع پارکینگ‌های مزاحم در ساختمان‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهد و نکات لازم برای استفاده از پارکینگ‌های مزاحم را به افراد متذکر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *